Forskjell mellom versjoner av «Jobbe med store planer»
| (Én mellomliggende revisjon av samme bruker vises ikke) | |||
| Linje 3: | Linje 3: | ||
==Tegne og redigere grenser== | ==Tegne og redigere grenser== | ||
| − | Dersom det tar lang tid å gjøre endringer på grenser, betyr det ofte at man har for mange geometrikontroll-operasjoner | + | Dersom det tar lang tid å gjøre endringer på grenser, betyr det ofte at man har for mange geometrikontroll-operasjoner aktivert for [[Dynamisk geometrikontroll]]. |
| − | Spesielt tregt vil det gå dersom man har inkludert beregning av flater i innstillingene for dynamisk geometrikontroll. | + | |
| + | Spesielt tregt vil det gå dersom man har inkludert beregning av flater i [[Innstillinger for dynamisk geometrikontroll| innstillingene for dynamisk geometrikontroll]]. | ||
Velg gjerne pre-settet "Linjer forenklet" for store planer: | Velg gjerne pre-settet "Linjer forenklet" for store planer: | ||
| Linje 11: | Linje 12: | ||
==Oppdater flater== | ==Oppdater flater== | ||
| − | + | Det er i utgangspunktet ikke nødvendig å tenke på flater før man er ferdig med å jobbe med grensene i planen. Men dersom man ønsker å oppdatere enkeltflater uten å koble inn full geometrikontroll på planen, kan man bruke [[geometrikontroll på utvalg]] for å oppdatere flater innenfor et avgrenset område. | |
[[Fil:oppdater_flater.gif|none]] | [[Fil:oppdater_flater.gif|none]] | ||
| Linje 19: | Linje 20: | ||
[[Fil:tegne_flater.gif|none]] | [[Fil:tegne_flater.gif|none]] | ||
| + | |||
| + | ==Sluttkontroll== | ||
Nåværende revisjon fra 21. mai 2019 kl. 08:50
Når man jobber med store planer, gjerne store kommuneplaner eller samferdselplaner der man har tung geometri, må man gjøre tilpasninger i arbeidsmetodikken for å unngå at redigeringer tar for mye tid.
Tegne og redigere grenser
Dersom det tar lang tid å gjøre endringer på grenser, betyr det ofte at man har for mange geometrikontroll-operasjoner aktivert for Dynamisk geometrikontroll.
Spesielt tregt vil det gå dersom man har inkludert beregning av flater i innstillingene for dynamisk geometrikontroll. Velg gjerne pre-settet "Linjer forenklet" for store planer:
Oppdater flater
Det er i utgangspunktet ikke nødvendig å tenke på flater før man er ferdig med å jobbe med grensene i planen. Men dersom man ønsker å oppdatere enkeltflater uten å koble inn full geometrikontroll på planen, kan man bruke geometrikontroll på utvalg for å oppdatere flater innenfor et avgrenset område.
Tegn nye flater
Når man skal tegne nye flater, er det enklest å benytte innstillingen for å beregne flater kun for grenser som er synlig i viewport. Da unngår man å måtte generere opp alle mulige polygoner for hele planen i det man starter tegnefunksjonen. Pass bare på at alle grensene som skal benyttes i planen er synlig i det man starter funksjonen.


